Yazan:

Bizi Google+'da bulun

BEBEKLİK DÖNEMİ (0-2 yaş) BİLİŞSEL GELİŞİM KAVRAMLARI 4

1. A Değil B Hatası:

Bebeklerde dikkat yeteneği tam anlamıyla gelişmediğinden kaybolan nesneleri arama becerileri tam olarak oluşmamıştır. Gözlerinin önünde yeri değiştirilerek saklanılan nesneleri halen eski yerinde ararlar. Bu duruma A değil B hatası denir.

2. Taklit ve Oyunlar:

Bebekler ilk davranışlarını deneme yanılma yoluyla yaparlar. Karşısındaki kişilerin yaptıklarını hiç değiştirmeden aynı anda tekrar ederek taklit yaparlar. İlk oyun türü olan tek başına oyun bu dönemde ortaya çıkar. Bebeğin hiç kimseyle etkileşime girmeden kendi başına battaniyesiyle, parmaklarıyla, çıngırağıyla oynaması tek başına oyundur.

3. Ertelenmiş Taklit:

Bebeklerin başkalarından gördüklerini aradan belli bir süre geçmesine rağmen unutmayıp kendiliğinden göstermesidir. Örneğin bir gün önce babasından dil çıkarmayı gören bir çocuğun ertesi gün babasını görünce dil çıkarması buna örnektir.

4. Otistik Konuşma:

Bebeklerin duyusal motor dönemin sonuna geldiğinde takıldıkları bir sözcüğü hiç değiştirmeden olduğu gibi kullandıkları otistik konuşma ortaya çıkar. Otistik konuşma Piaget'in ilk konuşma türüdür.

 

Friday the 25th.